Mazās Strāvas
Share
Kopš 2024. gada Strāva uzsāk izdevniecības gaitas ar kabatas grāmatu sēriju "Mazās Strāvas". Sērijas iecere ir ietilpīga, bet konkrēta – gan vizuāli, gan saturiski spilgtas vairāku autoru grāmatiņas.
Sērijas redaktore: "No vienas puses, Mazo Strāvu sērija ir mentāla telpa, kur ālēties, taču no otras – ar apziņu, ka ālēšanās nav pašmērķīga, proti, tai, ja ne jābūt novatoriskai pašai par sevi, tad vismaz jāpaver ceļu turpmākiem eksperimentiem, diskusijām, meklējumiem. Mazais formāts vienlaikus gan sasaucas ar šo spēles elementu, gan arī lauž priekšstatu, ka mazgrāmatas der tikai dzejas vai aforismu krājumiem. Patiesībā tās ir tikpat ietilpīgas kā jebkurš cits formāts un tajās ir iespējams vienlīdz veiksmīgi ievietot, piemēram, pat romānus."
Sērijā plānots iekļaut plaša spektra literārus un mākslinieciskus meklējumus, kas aptvers gan oriģinālliteratūru, gan tulkojumus.
Pirmā Mazā Strāva ir rakstnieces Kristīnes Želves un mākslinieces Vikas Ekstas atrasto tekstu un attēlu krājums “Vēlas turpmāk saukties”. Želves uzietie realitātes fragmenti ir arī latviešu vēstures dokumentācijas, kas grāmatā iekļautas, nemainot un nepapildinot to saturu, tā ļaujot lasītājam pašam izdarīt secinājumus par izlasīto. Vikas Ekstas attēli ir savdabīgas kolāžas, kas veidotas sapludinot vairākus attēlus ar mākslīgā intelekta palīdzību un liek domāt mūsu uztveres un domāšanas niansēm, kā arī par vēstures (atmiņu) selektīvo dabu. Fotogrāfes veidotajos attēlos redzami cilvēki, kas varētu būt bijuši, un notikumi kādā iespējamā paralēlā realitātē – nekas no tā nav īsts, bet vienlaikus jau kaut kur redzēts – prāts atpazīst atsevišķus elementus, piešķirot attēliem nozīmi un jēgu, pat ja tā nav mākslinieces paredzēta.
Turpmāk Mazo Strāvu sērijā ir ieplānots izdot šādas grāmatas:
“Davai” – zibprozas krājums par 1990. gadiem, ko sarakstījuši 25 latviešu autori. “Davai” ir gan rusicisms, kas vedina uz pārdomām par padomju okupāciju un tās šķērmo mantojumu, un briesmīgajiem notikumiem šobrīd Ukrainā, gan slengs, kas tik dziļi ieaudzis latviešu valodā, ka kļuvis par daļu no tās. Grāmatā būs rodami argumenti gan pret šī vārda lietojumu (Jānis Joņevs), gan par (Dens Dimiņš), un citi redzējumi, kas saistīti nevis ar filoloģiskiem, bet gan cilvēciskiem apsvērumiem. “Davai” ir sadzīvisks aicinājums uz kādu aktivitāti vai, bieži, trakulību. Tas var būt gan pozitīvs, gan negatīvs, gan agresīvs, gan iejūsmīgs. Pilns pretrunīgu nozīmju un sajūtu. Grāmatu rediģēs Arvis Viguls.
“Patruļnieks” – amerikāņu autoru Roberta Kūvera un Arta Spīgelmana viltus zinātniskās fantastikas garstāsts/komikss. Kūvers ir postmodernisma klasiķis, spītīgs sava ceļa gājējs, kamēr Arts Spīgelmans ir viens no nedaudzajiem komiksu autoriem, kas saņēmis Pulicera prēmiju. “Patruļnieks” (Street Cop, 2021) ir ironiska spēle ar klišejām un bailēm no novecošanas distopiskā, tehnoloģiju pārņemtā pasaulē, kas ir zaudējusi struktūru un padevusies visiem tīkamam haosam. Tulkojumu rediģēs - Arvis Viguls.
“Mortal Kombat” – Elvīras Blomas un Endija Damjē dzejas krājums. Pirmo reizi top dzejoļu krājums, kurā autori nevis kombinē savus tekstus, bet patiešām raksta tos kopā. Rezultāts ir izdomāts liriskais “es”, abu autoru hibrīds, kas dokumentē īstas, savādas un nereti arī absurdas ikdienas reālijas caur šī izdomātā varoņa specifisko redzējumu. “Mortal Kombat” ir videospēle, ko jāspēlē divatā, un, lai gan spēles galvenais mērķis ir “iznīcināt” pretinieku, tās patiesais nolūks ir vienot spēlētājus kopīgā nodarbē. Krājumu rediģēs - Ivars Šteinbergs.
“Autobiogrāfijās” plānots apkopot dažādu latviešu sieviešu autobiogrāfiskos dzejoļus, arī tos, kas iesūtīti “Strāvas” lirisko autobiogrāfiju konkursam. Šajos tekstos sievietes “atļaujas” runāt par sevi, ļaujot ieskatīties ikdienā, kur nereti tiek apvienoti vairāku cilvēku pienākumi. Šie stāsti ir dažādi, ne obligāti dramatiski, dažkārt stilizēti un piedomāti, taču ļauj sevi atklāt cilvēkiem, kas, iespējams, ikdienas rūpēs un steigā, vai iemācītā kautrībā, izvēlas paklusēt, paliekot vīru vai draugu ēnā. Krājumu rediģēs - Anna Auziņa.
Sērijas idejas autore ir dzejniece un kultūras projektu vadītāja Elvīra Bloma, kas ir arī žurnāla “Strāva” aizsācēja un projekta vadītāja. Sērijas redaktori - Arvis Viguls, Ivars Šteinbergs un Anna Auziņa. Dizainere - Anete Krūmiņa.
Elvīra ir atvērta iespējamo mazo grāmatiņu idejām!
(Tikai ņemiet vērā, ka atlase būs skarba.)
Attēlā - pirmās Mazās Strāvas komanda, no kreisās - grāmatu dizainere Anete Krūmiņa, redaktore Elvīra Bloma, māksliniece Vika Eksta un rakstniece Kristīne Želve.
Foto autore - Krista Saberova.