Kristīnes Želves un Vikas Ekstas grāmata “Vēlas turpmāk saukties”

Kristīnes Želves un Vikas Ekstas grāmata “Vēlas turpmāk saukties”

Drīz klajā nāks  rakstnieces, režisores Kristīnes Želves un mākslinieces Vikas Ekstas grāmata “Vēlas turpmāk saukties”. Šī ir pirmā grāmata kabatas grāmatu sērijā “Mazās Strāvas”.

Grāmatā “Vēlas turpmāk saukties” ir apkopoti Kristīnes Želves periodikā, internetā, sociālajos tīklos un pastaigās atrastie teksti, kas, kopā ar Vikas Ekstas arhīvos atrasto attēlu ar MI palīdzību veidotajām savdabīgajām kolāžām, atklāj neparastu Latvijas sabiedrības portretu.

Abas autores grāmatā īsteno kopēju principu – jaunrade ir nevis tieša, bet slēpjas atlasē, šādi realizējot konceptuālisma “neradošās rakstniecības” (uncreative writing) principu. Grāmatas nosaukums “Vēlas turpmāk saukties”, kas aizgūts no stāsta par latviešu uzvārdu maiņu 1939.–1940. gadā, ir arī pamudinājums – atrastie teksti “vēlas saukties” par literatūru. Želves uzietie fragmenti ir latviešu vēstures dokumentācijas, kas grāmatā iekļautas, nemainot un nepapildinot to saturu, tā ļaujot lasītājam pašam izdarīt secinājumus par izlasīto. Vikas Ekstas attēli ir savdabīgas kolāžas, kas veidotas sapludinot vairākus attēlus ar mākslīgā intelekta palīdzību un liek domāt par vēstures (atmiņu) selektīvo dabu. Tā izpaužas, piemēram, Želves apkopotajos portāla Twitter (tagad X) lietotāju ierakstos par Otro pasaules karu. No kolektīvās ikdienas izgrieztie kadri ir vienlaikus kaut kur dzirdēti un – arī oriģināli autores veidotajā sakārtojumā un liek domāt par literatūras un mākslas attiecībām ar strauji mainīgajām tehnoloģijām. Fotogrāfes veidotajos attēlos redzami cilvēki, kas varētu būt bijuši, un notikumi kādā iespējamā paralēlā realitātē – nekas no tā nav īsts, bet vienlaikus jau kaut kur redzēts – prāts atpazīst atsevišķus elementus, piešķirot attēliem nozīmi un jēgu, pat ja tā nav mākslinieces paredzēta.

“Mazās Strāvas” ir izdevniecības “Strāva” veidota spilgtu, vizuālu kabatas grāmatu sērija, kas paredzēta kopdarbiem – vairāku autoru mijiedarbei, inovatīvai saspēlei. Sērijas redaktore ir dzejniece, kultūras projektu vadītāja Elvīra Bloma, dizainere - Anete Krūmiņa. Sērijā paredzēts publicēt gan jaundarbus, gan tulkojumus.

Grāmatas prezentācija un pop-up izstāde notiks 19. aprīlī plkst. 19.00 galerijā “Istaba” (Rīga, Krišjāņa Barona iela 31B).

Grāmatas izdošanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, SIA Arctic Paper, prezentāciju – alus darītava “Malduguns”.

 

Informācija:

lidzstrava@gmail.com

 

 

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.